Polfill

Jak dodatkowo zabezpieczyć karoserię?

Preparaty do pielęgnacji karoserii

Nadwozie jest istotnym elementem każdego pojazdu, jednak ze względu na swoją specyfikę często będzie zagrożone uszkodzeniami, które negatywnie wpłyną zarówno na estetykę pojazdu, jak i jego funkcjonalność oraz trwałość. Najlepszym sposobem na zapobieganie takim zdarzeniom okaże się stosowanie właściwie dobranych środków ochrony karoserii. Przekonajmy się, jakie zniszczenia wchodzą w grę i sprawdźmy, co pomoże się przed nimi ustrzec.

Co zagraża karoserii?

Karoseria każdego pojazdu jest narażona na kontakt z wieloma czynnikami zewnętrznymi, które mogą doprowadzić do jej punktowego zniszczenia. Wśród największych zagrożeń znajdują się uszkodzenia mechaniczne pojawiające się wskutek uderzeń drobnego żwiru lub większych kamieni, a także najechania na zalegające gałęzie czy inne przeszkody od źle wyprofilowanych progów zwalniających, przez zbyt wysokie krawężniki. Do powstania zarysowań może też doprowadzić wjechanie w wyrwę w nawierzchni. Równie niebezpieczne są czynniki chemiczne, przede wszystkim używana do zimowego utrzymania dróg sól, ale także wszechobecna wilgoć i woda opadowa oraz płyny eksploatacyjne – chłodziwo, oleje bądź płyn hamulcowy.

W jaki sposób można chronić karoserię?

Podstawowym sposobem zabezpieczania blach, z jakich są wykonane części nadwozia, jest pokrywanie ich warstwą cynku oraz lakierowanie. W przypadku niektórych elementów takie środki okażą się jednak niewystarczające i potrzebna będzie dodatkowa ochrona. Dzieje się tak, gdy chodzi np. o progi, nadkola, podłużnice i ramy. Sposobem na uniknięcie uszkodzeń będzie skorzystanie ze specjalnych środków na bazie kauczuku syntetycznego z dodatkiem żywic węglowodorowych. Nakładane na metal tworzą one elastyczną i wytrzymałą powłokę, która zapobiega niszczeniu blachy, a przy tym zapewnia dobre wygłuszenie, redukując powstające podczas jazdy hałasy. Co ważne, preparaty tego rodzaju mogą być pokrywane lakierami nawierzchniowymi.