Nadwozie samochodu to element, który przesądza o jego wyglądzie, stąd wszelkie pojawiające się na nim uszkodzenia są niepożądane, ponieważ nie tylko zaburzają estetykę, ale także wpływają na wartość pojazdu oraz mogą spowodować dalsze jego niszczenie w wyniku korozji. W przypadku uszkodzeń, które nie są zbyt rozległe, zamiast decydować się na drogą naprawę blacharską, można kupić odpowiedni zestaw naprawczy karoserii i zastosować go we własnym zakresie, uzyskując równie spektakularne efekty, wydając jednak o wiele mniej pieniędzy. Przekonajmy się, co wchodzi w skład takiego zestawu i sprawdźmy, jak powinno się go używać.
Co znajduje się w zestawie naprawczym do karoserii?
Zestaw naprawczy do karoserii zawiera wszystkie elementy potrzebne do poradzenia sobie z uszkodzeniem. Jest w nim mata szklana z włóknami o różnej długości dla uzyskania lepszych właściwości użytkowych, a także żywica poliestrowa oraz utwardzacz, które przed użyciem muszą zostać zmieszane w odpowiednich proporcjach. Nadają się one nie tylko do elementów metalowych wykonanych ze stali lub aluminium, lecz mogą być użyte również na komponentach z tworzywa sztucznego, takich jak zderzaki, spoilery, dokładki itp.
Jak korzystać z zestawu naprawczego do karoserii?
Pierwszym etapem prac powinno być staranne odtłuszczenie, oczyszczenie, przeszlifowanie i ponowne odtłuszczenie okolicy uszkodzenia. Kolejnym krokiem będzie docięcie maty szklanej w taki sposób, by zachodziła ona poza naprawiane miejsce. Margines musi wynosić nie mniej niż 2 cm. Następnie pędzlem należy nanieść mieszankę żywicy i utwardzacza wymieszane w proporcji na 100g: 2-3%. Musi to nastąpić w ciągu 10–15 minut, ponieważ później preparat zacznie żelować i utwardzać się. Na żywicę nakłada się przyciętą matę i dociska wałkiem lub pędzlem, by dobrze nasiąknęła ona mieszanką. Po ok. 45 minutach powierzchnię można wyrównać szpachlówką poliestrową albo obrabiać mechanicznie.