Większość z kierowców miała w swoim życiu bądź dopiero będzie miała do czynienia z wątpliwą przyjemnością, jaką jest stłuczka, szkoda parkingowa, bądź inne zdarzenie drogowe, którego wynikiem jest uszkodzenie powłoki lakierniczej czy nawet wgniecione elementy karoserii. Wydarzenia tego rodzaju są niezwykle stresujące dla właściciela pojazdu, bo nawet jeżeli uszkodzenie nie wpływa negatywnie na działanie pojazdu, to z pewnością nie wygląda estetycznie. Uszkodzenia powłoki lakierniczej i karoserii mają również wpływ na podatność i rozwój korozji, co automatycznie przekłada się na obniżenie ceny w przypadku chęci sprzedaży danego samochodu. Aby tego uniknąć, wykonuje się proces naprawy powłoki lakierniczej uszkodzonego elementu, po których samochód wygląda jak nowy.
Jakie produkty są wykorzystywane do naprawy wgnieceń w samochodach?
W przypadku kiedy pojazd został uszkodzony tak, że wgniecenia są głębokie i doszło do uszkodzenia lakieru, jednym ze sposobów jest zastosowanie dedykowanej do tego szpachlówki, dzięki której jesteśmy w stanie odtworzyć, wyprowadzić i przygotować powierzchnię pod podkład, na który aplikowane są lakiery nawierzchniowe. Jest to rozwiązanie gwarantujące trwałość i estetyczne wykończenie naprawianego elementu. Aby całość spełniała nasze wymagania, konieczne jest zastosowanie profesjonalnych materiałów, dzięki którym proces naprawy będzie łatwiejszy a pożądany efekt długotrwały.
Pierwszym etapem naprawy wgniecenia w karoserii jest wstępne oczyszczenie elementu za pomocą zmywacza antysilikonowego, a następnie za pomocą papieru ściernego możemy oczyścić i usunąć uszkodzoną powłokę lakierniczą. Konieczne jest usunięcie całego lakieru do gołej blachy i ponowne przemycie zmywaczem naprawianego miejsca. Następnie jeśli element tego wymaga, to zostaje poddany naprawie blacharskiej, dzięki której zostanie w miarę możliwości przywrócony jego pierwotny kształt. Pozostałe wgłębienia i ubytki wypełnia się dedykowanym rodzajem szpachlówki do karoserii, którą następnie należy przeszlifować aż do uzyskania równej powierzchni. Obecnie dzięki rozwojowi branż oferujących produkty do renowacji karoserii, dostępne są różnego rodzaju szpachle, dostosowane do konkretnych potrzeb. Wyróżnić możemy między innymi szpachlówkę:
- Uniwersalną,
- Z włóknem szklanym,
- Z micro włóknem szklanym,
- Z włóknem węglowym,
- Miękką wypełniającą.
- Finish,
- Multifunkcyjną,
- Poliestrową 3 w 1,
- Lekką,
- Z pyłem aluminiowym,
- Plastic,
- Natryskową.
Jak widać, różnorodność jest spora. Dzięki temu można idealnie dobrać rodzaj produktu do wymogów klienta, a także metody nakładania, rozmiaru wypełnienia czy materiału, na który ma zostać nałożona szpachla. Wszystkie wymienione rodzaje charakteryzują się dobrą przyczepnością do podłoża oraz elastycznością. Ich plusem jest również łatwe nakładanie i obróbka.
Następnym etapem jest pokrycie elementu odpowiednio dobranym podkładem. Tutaj również nie możemy narzekać na brak różnorodności. Do naprawy można wykorzystać różne rodzaje tego produktu, w zależności od materiału, z jakiego wykonane są naprawiane elementy oraz tego, jakie cechy powinna posiadać dana część. Podkłady od profesjonalnych producentów zapewniają świetną przyczepność, a przede wszystkim ochronę przed korozją. Ostatnim krokiem jest nałożenie lakieru na odpowiednio przygotowany pod niego podkład. Tak przygotowana część jest powtórnie montowana w pojeździe.