Wykonywanie napraw w różnych elementach zrobionych z metalu lub tworzywa, a także przygotowywanie komponentów, które muszą mieć złożoną geometrię i wysoką gładkość, a przy tym wykazywać się dobrą wytrzymałością mechaniczną oraz znosić oddziaływania czynników zewnętrznych wymaga stosowania materiału, który będzie w stanie dobrze połączyć się z podłożem i zagwarantuje wysoką sztywność oraz twardość, takiego jak np. żywica poliestrowa.
Charakterystyka żywic poliestrowych
Żywice poliestrowe to rodzaj syntetycznego tworzywa, które składa się z cząsteczek polimerów pochodzących z grupy poliestrów, a więc mających wiązania estrowe. Żywice poliestrowe mają półpłynną konsystencję o różnej gęstości, w zależności od zastosowanych składników, co pozwala na ich swobodne formowanie. Po połączeniu z odpowiednimi dodatkami odgrywającymi rolę utwardzacza, a nierzadko także w określonych warunkach np. pod wpływem światła, temperatury lub przy dostępie powietrza atmosferycznego, zachodzi w nich proces usieciowienia.
Gdzie korzysta się z żywic poliestrowych?
Żywice poliestrowe można wykorzystywać do tworzenia materiałów kompozytowych. Są też szeroko stosowane do napraw. Do stworzenia wytrzymałej na warunki zewnętrzne i obciążenia powierzchni wraz z żywicami pełniącymi funkcję spoiwa stosuje się różnego typu włókniny, takie jak włókno szklane lub węglowe. Znoszą czynniki atmosferyczne, temperaturę do 80°C i chemikalia.
Żywice poliestrowe znajdują zastosowanie przy naprawach elementów składowych jednostek pływających np. nadbudówek, a także pojazdów m.in. karoserii samochodowych, poszycia przyczep, osłon różnych maszyn roboczych, jak również wielu rozmaitych konstrukcji. Robi się z nich również spoilery do aut, osłony do urządzeń czy zbiorniki i wszelkiego typu pojemniki.